W trakcie ostatniej dekady BIM (modelowanie informacji o budynku) zmienił sposób projektowania i proces budowy, istotnie wpływając na czas i koszty z nimi związane. Instytucje rządowe na świecie spostrzegły zalety BIM i zalecają korzystanie w coraz większym stopniu z procesów BIM w przetargach publicznych. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii do 2016 projekty publiczne „będą wymagały w pełni współpracującego 3D BIM". Inne kraje, w tym Brazylia, Chiny, Korea, Singapur i Stany Zjednoczone, wprowadziły podobne wymogi dotyczące BIM w różnym zakresie.
Z każdym dniem zmiany te będą bardziej zauważalne w Europie. Unia Europejska wydała w styczniu 2014 dyrektywę dla 28 państw członkowskich, w której rekomenduje stosowanie BIM przy zamówieniach publicznych. Polska ma już tylko rok na wprowadzenie przepisów w ustawodawstwie krajowym.

Jednakże BIM interesuje nie tylko instytucje rządowe. Podczas, gdy sektor publiczny wprowadza wymogi BIM, sektor prywatny jest bardziej zainteresowany współpracą z zespołami, które już w tej chwili są gotowe na BIM. Wzrasta liczba głównych wykonawców, którzy wprowadzają „wymóg" BIM w niektórych projektach - nawet w krajach, gdzie nie jest to spowodowane ustawodawstwem. Przykładem może być projekt i budowa Astrum Park, podczas której Prochem S.A. wdrożył procesy BIM i wymagał ich stosowania przez wszystkich uczestników projektu.

Łatwo zrozumieć, dlaczego sektor prywatny chce korzystać z zalet BIM przy projektach. BIM pomaga zespołom poznać i sprawdzić projekty zanim rozpocznie się etap budowy. Inteligentne modele 3D i dane, które są istotą procesów BIM, sprawiają, że krytyczne aspekty projektu, takie jak koordynacja, komunikacja oraz współpraca stają się łatwiejsze. Proaktywna analiza ekologiczności projektu (sustainability analysis), którą umożliwia BIM, pomaga zredukować wpływ projektu na środowisko.

Zacznij działać!

Na całym świecie firmy konstrukcyjne i projektowe, które dopiero chcą wdrożyć BIM, planują już, jak to zrobić. Wiele z tych firm obawia się, że ich konkurencyjność ucierpi, jeśli nie przejdą na BIM odpowiednio szybko. Niektóre z nich martwi to, że samo wdrożenie może być trudne i uciążliwe. Takie nastawienie może powodować odsunięcie wdrożenia w czasie.
 
Autodesk przeanalizował przypadki firm, które z sukcesem wdrożyły BIM. Chociaż nie ma jednego, właściwego sposobu, to udało się zidentyfikować 10 istotnych etapów, które mogą pomóc przyspieszyć ten proces i zmniejszyć niedogodności związane ze zmianą.

10 kroków do BIM

1. Poznaj BIM
Wyznacz jedną lub dwie osoby z zespołu, które dowiedzą się więcej na temat tego, jak BIM może wpłynąć na procesy w Twojej firmie. Na przykład, wiele firm przy projektach 2D zajmuje się detalami dopiero w późniejszych fazach projektu. Natomiast w procesach BIM wiele szczegółów projektu musi być ustalonych na wcześniejszym etapie.

2. Przekaż informacje o zmianie swoim współpracownikom
Liderzy firm powinni przyjąć wiodącą rolę w przekazywaniu tej informacji. Przekaz powinien być wyraźny: „przechodzimy na BIM, ponieważ jest to istotne dla naszej przyszłości", nie należy mówić, "chcemy spróbować BIM". Ważne jest, aby omówić oczekiwane korzyści BIM dla firmy i jej klientów. Łatwiej będzie zmobilizować drużynę wokół atrakcyjnej wizji przyszłości, niż mówić zbyt wiele o wymogach prawnych.

3. Zastanów się nad niezbędnym oprogramowaniem i infrastrukturą sprzętową
BIM nie jest oprogramowaniem, BIM to procesy oparte na inteligentnych modelach 3D. Aby stworzyć te modele, potrzebne będzie odpowiednie oprogramowanie. Poświęć czas na poznanie dostępnego oprogramowania i zastanów się, czy posiadany sprzęt ma odpowiednią moc obliczeniową. Starsze, mniej wydajne stacje robocze mogą wymagać wymiany.

4. Stwórz plan zarządzania zmianą
W planie powinny się znaleźć szczegółowe informacje dotyczące oczekiwanych zmian w procesach, lista osób, które wymagają szkolenia i planu tych szkoleń oraz rozwiązywania problemów zazwyczaj towarzyszących wprowadzaniu zmian. Wsparcie pracowników w trakcie takiego procesu jest bardzo istotne. Zmiany organizacyjne mogą być wprowadzane szybciej i z lepszym rezultatem, jeśli aktywnie pomaga się pracownikom przystosować do nowego sposobu pracy.

5. Rozpocznij pilotażowy projekt i zapewnij szkolenie zespołowi, który prowadzi ten projekt
Dla większości firm prowadzenie pilotażowego projektu BIM ma uzasadnienie. Jeśli firma każdego roku prowadzi dziesiątki małych projektów, warto ukończyć pilotażowy projekt i wyciągnąć z niego wnioski, zanim rozpocznie się kolejne pilotażowe projekty. Dla firmy, która prowadzi kilka dużych, wieloletnich projektów, lepszym rozwiązaniem może być nauka w trakcie trwania projektu pilotażowego, jednocześnie wprowadzając BIM do wszystkich nowych projektów.

6. Dokumentuj wybrane procesy
W miarę postępu projektu pilotażowego (lub kilku projektów), zespół powinien dokumentować procesy BIM. Zastanów się nad oczekiwanymi rezultatami i jak wykorzystać BIM do ich osiągnięcia. Najłatwiejsze może wydawać się stworzenie standardów w trakcie lub przed przeprowadzeniem pilotażowego projektu, ale wyobrażenie o standardach będzie ewoluowało wraz z poznawaniem procesów BIM. Rozpoczynanie od standardów może spowolnić zespół i utrudnić niepotrzebnie wdrażanie procesów BIM.

7. Doceniaj entuzjastów BIM
Przekonasz się, że niektórzy współpracownicy są zwolennikami BIM - być może poznali BIM w trakcie edukacji lub pracy w innej firmie.
Postaraj się by byli częścią każdego zespołu pracującego przy pilotażowym projekcie BIM. Zapewnij im również dodatkowe szkolenie i wsparcie, by mogli ułatwić swoim współpracownikom przyjęcie BIM.

8. Zapewnij szkolenie pracownikom bezpośrednio przed rozpoczęciem projektu BIM
Powszechnym błędem jest szkolenie wszystkich pracowników w firmie jednocześnie, a potem przydzielanie do projektów BIM za rok lub dwa.
Po upływie takiego czasu, pracownicy zapominają, czego nauczyli się podczas szkolenia.

9. Integruj swoje modele z innymi modelami
Największą zaletą BIM jest możliwość dzielenia modeli z innymi uczestnikami procesu pracującymi w BIM. Wiele firm przekonało się, że integrowanie wielu modeli w jeden, przyspiesza proces koordynacji i przenosi współpracę na całkowicie nowy poziom.

10. Rozwijaj się razem z BIM
Stosując BIM, zyskasz nowe możliwości wizualizacji, koordynacji i analizy. Znajdź własny sposób, aby te możliwości wykorzystać, jako nowe usługi lub produkty dla klientów. Daj poznać wartość BIM swoim obecnym i potencjalnym klientom, poprzez działania marketingowe. Upewnij się, że wszyscy wiedzą, że Twoja firma jest gotowa na nadchodzące ustawowe wymagania BIM.



Rozpocznij już dzisiaj swoją przygodę z BIM !

Zapoznaj się z powyższymi informacjami, ale nie traktuj ich jako dokładnych instrukcji. Stosuj je adekwatnie do specyfiki swoich projektów.
Wiele z tych kroków będzie pasowało do Twojej sytuacji, ale niektóre z nich możesz ominąć lub zmodyfikować. W obliczu nadchodzących wymagań, ważne jest, aby zacząć od planu wdrożenia wspieranego przez zarząd firmy, a następnie skoncentrować się na celu, nawet jeśli plan będzie wymagał zmian w trakcie.



Dowiedz się więcej o wdrożeniu BIM:
www.robobat.pl/BIM

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami BIM: BIM@robobatpolska.pl


Planujesz wdrożyć BIM w swojej firmie?
Zróbmy to wspólnie!   
                     
Zaufaj naszemu doświadczeniu:

SKANSKA SA
Podczas realizacji projektu firma Robobat Polska dała się poznać jako partner godny zaufania, zaangażowany i świadczący wysokiej jakości usługi w obszarze sprzedaży/doradztwa dot. oprogramowania BIM, jak również jako wyspecjalizowana jednostka w obszarze szkoleń i usług consultingowych i wykorzystania najnowszych technologii projektowych.

zobacz więcej >>

   

MCKB Sp. z o. o.
Spośród kilku firm oferujących usługę wdrożenia w obszarze BIM, wybraliśmy krakowską firmę Robobat Polska, z którą w listopadzie 2013 roku podpisaliśmy umowę o współpracy.
O wyborze firmy Robobat Polska zadecydowały renoma i doświadczenie oraz konkurencyjna
i kompleksowa oferta. /.../ Z przyjemnością rekomendujemy firmę Robobat Polska jako partnera biznesowego, mającego wysokie kompetencje w obszarze BIM.


zobacz więcej >>

   

Mott MacDonald Singapore Pte Ltd
Korzyści płynące ze szkolenia są bardzo wyraźne, ponieważ stanowi ono fundament, na którym nasz zespół projektowy wzrośnie w realizacji bieżących projektów budowlanych obejmujących BIM, który jest kluczowy dla rozwoju działalności naszej firmy w branży budowlanej w Singapurze.

zobacz więcej >>

   


Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii
Klient, korzystający z usług tej firmy, dzięki jej dużemu zaangażowaniu ma pewność, że zlecenie zostanie potraktowane poważnie. Bogate zaplecze i nieprzebrane zasoby świadczą o holistycznym przygotowaniu do prowadzenia działalności w swojej branży.

zobacz więcej >>

   


Zobacz nasze promocje
Zapraszamy do zapoznania
się z aktualnymi promocjami
więcej >>

Kontakt z Działem Handlowym
Odpowiemy na wszystkie
Państwa pytania
więcej >>

Bądź na bieżąco
zapisz e-mail >>
 

Pokaż Referencje Referencje Robobat

Firma Robobat Polska sp. z o.o. informuje, że na swojej stronie www używa plików cookies, w celu usprawnienia działania witryny. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej.

Kliknij Zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.